Videonávod: Ako zaizolovať pivnicu zvnútra
Pozrite si video, kde uvidíte ako zaizolovať pivnicu zvnútra jednoducho a účinne s použitím nemeckých produktov Köster. Hydroizolácia objektov zvnútra sa používa v prípadoch, keď ich nie je možné odkopať a zaizolovať zvonku.
Vlhkosť v pivnici, v extrémnom prípade až voda v pivnici, je problém, ktorý má mnoho suterénnych priestorov najmä v starších domoch. Príčinou je väčšinou zle zrealizovaná, poškodená alebo dokonca chýbajúca hydroizolácia. Ako by teda mohla vyzerať dodatočne aplikovaná hydroizolácia pivnice, čiže izolácia pivnice zvnútra?
V prvom rade treba povedať, že najideálnejšie riešenie je odizolovanie pivnice zvonku. Jednoducho odkopať dom a opraviť vonkajšiu hydroizolačnú vrstvu. To však často nie je z rôznych dôvodov možné. Niekto si potrebuje zachovať vlastnú záhradku, ďalší nechce rozbúrať chodník, nie každý má dobré susedské vzťahy alebo dom stojí v radovej zástavbe.
Keď nič nepomáha, použite hydroizoláciu pivnice zvnútra
Pri hydroizolácii pivnice zvnútra sa dá s použitím najmodernejších materiálov spraviť tú istú službu pri oveľa menšom stavebnom zásahu a často aj za kratší čas. Bude Vás to stáť menej nervov a udržíte si dobré vzťahy so susedmi.
Kým začneme s hydroizoláciou pivnice
Pred začatím prác je potrebné si spraviť malý prieskum. Treba si odsledovať, kadiaľ sa voda dostáva do interiéru. Môže to byť detail medzi stenou a podlahou. Tiež to môže byť netesnosť okolo prestupu potrubia. Voda môže presakovať alebo aj tiecť priamo zo steny, z podlahy, z rohu miestnosti. Podľa kritického miesta rozhodneme, či bude stačiť zrealizovať novú hydroizoláciu iba na podlahu pivnice, alebo bude nutná kompletná hydroizolácia podlahy aj stien.
Ak nie je evidentné, kadiaľ voda vteká dovnútra, je vhodné spraviť meranie vlhkomerom a na základe výsledkov si nechať poradiť, ako ďalej. S odborným poradenstvom, či realizáciou máme bohaté skúsenosti a v prípade potreby Vám radi pomôžeme.
Aký produkt použiť na hydroizoláciu pivnice?
Prvý krok pri hydroizolácii pivnice zvnútra je výber samotného produktu. My odporúčame Köster NB1, ktorý sami pri našich realizáciách aj používame. Ide o hydroizolačnú stierku vhodnú na hydroizoláciu z negatívnej i z pozitívnej strany konštrukcie t. j. zvnútra i zvonku.
Hydroizolačné materiály Köster NB 1 Flex a Köster NB 1 Grey.
Pre správne zhotovenie hydroizolačného systému z vnútornej strany sú potrebné štyri komponenty. Köster NB 1 Grey (25kg vrece s práškom) a Köster NB 1 Flex (9l kanister s „mliečkom“) sú dva hlavné komponenty. Spolu tvoria hydroizolačný produkt, hlavnú stierku. Ďalšie dva doplnkové (ale nemenej dôležité) komponenty sú ešte systémová penetrácia a zároveň tvrdidlo Köster Polysil TG 500 a vysprávková vodotesná malta Köster Repair Mortar, ktorou sa zhotovujú fabióny - nábehy v rohoch a kútoch. Tiež sa ňou vyspravuje podklad tak, aby bolo možné aplikovať súvislú vrstvu hydroizolačnej stierky.
Ako teda postupovať pri hydroizolácii pivnice zvnútra?
1. Odstránenie omietky zo stien pivnice
Stierka musí byť aplikovaná na pevný pôvodný podklad, t. j. na tehlovú, kamennú či betónovú stenu. Nie na omietku, nie na staré nátery či nesúdržné, poškodené, popraskané alebo duté vrstvy.
2. Prebrúsenie podlahy
Tento krok je dôležitý preto, aby mal povrch betónu tzv. otvorenú štruktúru. Až vtedy môže hydroizolácia kryštalizovať do podkladu. Prebrúsením sa tiež odstránia nečistoty aj cementové mlieko na povrchu betónu. Cementové mlieko vytvára po zaschnutí separačnú vrstvu, ktorá nie je žiadúca. Ak je v pivnici dlažba, je potrebné ju najprv odstrániť aj s lepidlom a potom povrch prebrúsiť.
Podlahu stačí zľahka prebehnúť diamantovým brúsnym kotúčom namontovaným na uhlovej brúske. Ak bol betón predtým otryskaný (abrazívnym materiálom), brúsenie nie je potrebné. Prebrúsená čistá nová štruktúra umožňuje ideálne podmienky pre tvorbu kryštálikov stierky.
Nanesieme hydroizoláciu Köster NB 1, ktorá je tzv. kryštalickou hydroizoláciou. Po aplikácii začne stierka kryštalizovať do podkladu, čím sa ho pevne uchytí. Toto zabezpečí, že tlak vody prechádzajúci zvonka dnu „neodtlačí“ stierku od konštrukcie, na ktorej je aplikovaná a udrží vodu mimo interiéru pivnice.
3. Vyspravenie povrchov a zhotovenie fabiónov
Materiálom Köster Repair Mortar vyspravíme všetky povrchy tak, aby na ne bolo možné aplikovať súvislú vrstvu hydroizolačnej stierky. Pamätajte na to, že iba súvislá hydroizolácia bude plne funkčná. Vypĺňame preto veľké medzery medzi tehlami, kaverny, chýbajúce rohy tehál a podobne. Zároveň zhotovujeme tzv. fabióny.
Vysprávková vodotesná malta Köster Repair Mortar.
Fabión je nábeh s polomerom 5 cm zhotovený z malty Repair Mortar vo všetkých rohoch a kútoch. Tento nábeh pomáha zmierňovať prípadné nechcené pnutie, ktoré by mohlo teoreticky poškodiť minerálnu hydroizolačnú stierku. Tiež tvorí prvotnú bariéru v kritických detailoch, kadiaľ sa voda obvykle tlačí dovnútra.
Zhotovovanie fabiónov.
Vysprávky a fabióny necháme 24 hodín úplne vyzrieť. Stierku neaplikujeme v tej istý deň, ako vysprávky a fabióny. Na zhotovenie fabiónov je vhodné použiť napr. kanalizačné kolienko DN100, ktorým postupne utláčame maltu do rohu pre vznik pekného oblúka.
4. Penetrácia povrchov
Nasledujúci deň aplikujeme neriedenú penetráciu Köster Polysil TG 500. Ako prvá vrstva sa môže aplikovať štetcom. Ideálne je však použiť ručný rozprašovač, ktorý budeme aj tak potrebovať neskôr pri aplikácii tvrdidla. Predpísané množstvo na penetráciu je 0,11-0,13 l/m2. Pri extra nasiakavých podkladoch to môže byť aj viac. Ak sme použili rozprašovač, prepláchneme ho čistou vodou, aby sme ho mohli použiť aj neskôr. Penetrácia totiž zvykne zalepiť trysku rozprašovača. Po aplikácii penetrácie čakáme minimálne 30 min.
Penetráciu odporúčame aplikovať rozprašovačom.
5. Prvá vrstva hydroizolácie NB1
Po uplynutí 30 minút od aplikácie penetrácie môžeme začať nanášať prvú vrstvu Köster NB 1. Pripravíme si ju rozmiešaním jej dvoch zložiek NB 1 Grey a NB 1 Flex v nádobe, v ktorej ich miešame aspoň 3 minúty. Pozor, nerozmiešavame celú sadu (25 kg prášku ku 9 l mliečka)! Rozmiešame iba 1/3 balení v prípade 1 - 2 pracovníkov. Tretinu vrecka a tretinu mliečka odporúčame navážiť pre dodržanie pomeru miešania.
Ak je pripravených viac pracovníkov, ktorí už majú skúsenosti s touto aplikáciou, rozmiešame ½ balení. Materiál totiž celkom rýchlo zavädne a stáva sa ťažšie aplikovateľným. Ak k tomu z akéhokoľvek dôvodu dôjde, do nádoby nalejeme malé množstvo vody (cca 50 ml) a premiešame, aby sme opäť získali aplikovateľnú konzistenciu redšej kaše.
S aplikáciou neotáľajte. Materiál po cca 45 minútach zhustne natoľko, že sa stane neaplikovateľným a nerozmiešateľným. Ďalej bude možné pokračovať len s novorozmiešaným materiálom.
Aplikácia hydroizolácie pivnice z vnútornej strany.
Hydroizolácia sa aplikuje celkovo v troch na seba kolmých vrstvách. Zvolíme si smer prvej vrstvy napr. zvislý a aplikujeme stierku zvislo.
6. Druhá vrstva hydroizolácie NB 1
Druhú vrstvu nanášame na nasledujúci deň, v ideálnom prípade najskôr po 6-tich hodinách, ale určite až keď je predošlý náter už zatuhnutý. Ak sme prvý náter aplikovali na podlahu, po ktorej budeme nasledujúci deň chodiť, odporúčame naozaj pokračovať až na ďalší deň. Pokračujeme teda náterom, ktorý budeme tentokrát natierať kolmo na predošlý náter, v našom prípade teda vodorovne.
7. Tretia vrstva hydroizolácie NB 1
Posledná tretia vrstva sa opäť aplikuje kolmo na predošlý náter, v našom prípade teda zvislo. Následne sa na ešte čerstvú tretiu vrstvu rozprašovačom aplikuje Polysil TG 500. Vyhnite sa natieraniu štetkou, pretože by sa ešte čerstvý náter poškodil.
Systémová penetrácia Köster Polysil TG 500.
8. Vytvrdenie materiálom Polysil TG 500
Nezriedený Köster Polysil TG 500 nastriekame rozprašovačom na ešte čerstvý povrch posledného náteru v množstve 0,22 - 0,24 l/m2. Množstvo Polysilu je vtedy dostatočné, keď tekutina začne stekať dole po stene. Celková spotreba materiálu Polysil TG 500 sa uvažuje 0,35 l/m2. Z čoho predstavuje cca 0,12 l/m2 penetráciu a 0,23 l/m2 ako tvrdidlo.
Hydroizolácia pivnice z vnútornej strany je v takomto stave dokončená. Po jej vytvrdnutí si môžete zvoliť 4 nasledujúce kroky:
- zo skúsenosti odporúčame ponechať vrstvu NB1 ako finálnu aspoň do prvého veľkého dažďa, aby ste si overili funkčnosť systému. Ponechaním náteru ako finálnej vrstvy nie je nijak obmedzená jeho paropriepustnosť
- aplikovať paropriepustnú farbu (t. j. farbu na sanačné omietky), napr. Klasik od firmy HET ako nízkonákladové riešenie
- omietnuť povrch sanačnou omietkou. Systémovým riešením je pri omietaní použitie sanačného prednástreku tzv. spritzu, hrubej omietky a následne aj jemnej omietky. Sanačné omietky určite NEAPLIKUJTE skôr ako po 1 týždni po aplikácii NB 1
- obložiť obkladom, resp. položiť dlažbu, pričom treba počítať s tým, že paropriepustnosť náteru bude výrazne obmedzená alebo dokonca úplne zrušená
S čím musíte po aplikácii hydroizolácie počítať
Aplikovaním hydroizolácie Köster NB 1 vznikne na stene resp. podlahe mechanicky odolný hydroizolačný náter šedej farby. Náter umožňuje difúziu vodnej pary, je paropriepustný. To umožní vode vo forme pary prestupovať cez vrstvu náteru, čím umožní konštrukcii dýchať. Vodu však neprepustí, vďaka čomu zostáva interiér suchý.
Pozor, po aplikácii NB 1ky prebieha tvorba kryštálikov, ktoré prerastajú do konštrukcie a pevne sa jej prichytia. Náterom vytvoríte bariéru hneď, ale plne funkčný bude najskôr o týždeň, keď prebehne počiatočná kryštalizácia. Preto sa neodporúča aplikovať sanačné omietky, či akékoľvek iné nátery a vrstvy v priebehu prvého týždňa. Je potrebné, aby náter kryštalizoval smerom do steny, nie smerom do omietky alebo do lepidla, na ktorom je nalepená dlažba. Kryštalizácia náteru pritom prebieha naďalej aj po viac ako týždni.
Dobré rady na záver
Na záver sa vrátime ešte k detailom a problémovým miestam. Ak preteká voda cez prestup potrubia t. j. v medzere medzi otvorom a potrubím, resp. medzi chráničkou a potrubím, prípadne kabelážou, je potrebné vytmeliť tento prestup tmelom. Najlepšie je utesniť prestupy ešte pred aplikáciou stierky NB 1, aby ste na vysprávky už priamo aplikovali NB 1ku a vznikol tak čistý detail bez potreby dodatočného sekania.
A ešte jedna dobrá rada. Hydroizolácia Köster NB 1 sa neaplikuje do tečúcej vody, do tzv. aktívneho priesaku. Materiál by voda totiž odplavila skôr, ako by stihol vytvrdnúť. Aktívne priesaky je potrebné zastabilizovať aplikovaním vysokoreaktívneho prášku. Výsledky sú okamžité. Po aplikácii odporúčame počkať do nasledovného dňa, kedy si overíme, že aktívny priesak neobišiel takto zrealizovanú bariéru, nenašiel si novú cestu a nezačal vytekať napr. o meter vedľa.
Veľa zdaru pri riešení hydroizolácie prajem a ak by ste potrebovali akokoľvek poradiť, či už s postupom alebo s výberom vhodného materiálu, neváhajte sa na nás obrátiť.
autor: Ing. Ján Lukačovič